3 – Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması ”Adana”

Ağustos 17, 2017

III. AR-GE – SANAYİ – AKADEMİ (ASA) BULUŞMASI “ADANA” ORGANİZASYONU

Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması Firma Bilgi Kataloğu İçin; Firma Kataloğu

07 EYLÜL 2017

TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğünde, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı destekleriyle Adana Valiliği,  Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Çukurova Üniversitesi, Çukurova Teknokent, Osmaniye OSB, Osmaniye Teknokent, TGBD, OSBÜK, Sanayi Gazetesi, Gebze Ticaret Odası, Gebze Güzeller OSB işbirliğiyle, düzenlenen 3. Ar-Ge – Sanayi – Akademi Buluşması “ADANA” Etkinliğinin açılışı Adana Seyhan Otel de verilen akşam yemeği organizasyonu ile başladı. Etkinliğe katılım sağlayan 19 Teknokentten 74 firma, 7 TTO, 4 Üniversite, 3 OSB ve toplamda 183 temsilci Adana Seyhan Otel’ de düzenlenen organizasyona katılım sağlamıştır.

Gerçekleştirilen tanışma yemeği, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ nün açılış konuşmalarıyla başlamıştır.

Tanışma yemeğinde gerçekleşecek olan program ile ilgili bilgi veren TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, inovasyon camiasının sanayiciyle kurduğu köprüye aracılık ederek üniversite sanayi iş birliğine katkı sunmaktan ötürü mutlu olduklarını söyledi. Çömlek; “Türkiye’nin değişik  yerlerinden gelen Ar-Ge cilerimiz ve Adana’daki sanayici büyüklerimizle bir  network oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız bir ağ kurmak. Network. Not working değil” ifadeleriyle Ar-Ge’yi benimsetmek için sıkı çalışıyoruz ifadelerine yer vermiştir.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Adana’nın ve Türkiye’nin gelişmesi için emek verdiklerini söyledi. Sözlü;  “Katma değeri yükselteceğiz. Yüksek kabiliyetli, enerjisi yüksek girişimcilerimiz ile Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle muasır medeniyetler seviyesine inovatif büyümeyle ulaşacağız” seklinde konuşmuştur.

 

08 EYLÜL 2017

Seyhan Otel Konferans Salonunda düzenlenen Ar-Ge – Sanayi – Akademi (ASA) Buluşması “ADANA” organizasyonu açılış töreni Adana Vali Yardımcısı katılımıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başlamıştır.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek; ‘’74 teknokent firması ve üretimi dönüştürmeye karar veren sanayiciler olarak bir araya geldi. Problemleri çözüyoruz. Türkiye çok yakın süreçte savunma sanayinde olduğu gibi yerli ürünlere ulaşma mesafe kat edecektir’’ diye konuştu. En zor harekete geçen grup akademisyenler olduğunu vurgulayan Çömlek, duvarın artık yıkıldığını ifade etmiştir.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin Gök, konuşmasında TEYDEB ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştur. TEYDEB desteklerinin “Sanayi Desteklerine” dönüştürüldüğünün müjdesini veren Şahin Gök,  kurum olarak, özel sektörün yenilikçi fikirlerini katma değer yaratacak şekilde destekleme misyonları olduğunu belirtmiştir. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin Gök, eskinin bürokrasiye teşne ve etkinliğini yitirmiş yapısının yeni dönem için oldukça yavaş kalacağını dile getirerek; “TEYDEB, yepyeni bir bir programa dönüşecek. Doğrudan ticarileşme sonucu Ar-Ge ürünlerine daha fazla destek sağlayacağız, sanayicilere sunduğumuz destekleri etkinleştireceğiz” açıklamasını yapmıştır.

7 yıldır Adana Hacı Sabancı OSB’nin Başkanlığını yapan 21 yıllık sanayici Bekir Sütcü, 1950’li yıllarda Adana’da hakim olan tarıma dayalı sanayinin yeni üretim altyapısına hızla dönüştüğünü, akademisyenle sanayicinin bir araya gelmesinin büyük önem taşıdığını vurgulamıştır. Sayın Sütcü; ‘’Küçük sanayi sitelerinin atağıyla Adana duraksamadan kurtuldu. Yakın zamanda OSBÜK olarak Sanayi Bakanımız Dr. Faruk Özlü tarafından OSB’lerimizle birlikte ağırlandık. Bu da gösteriyor ki; hükümetimiz ve bakanlığımız Ar-Ge ve inovasyonun sahaya çıkmasına oldukça önem veriyor’’ şeklinde konuşmuştur. Yüksek katma değer üretmenin zorluğunu vurgulayan Başkan; ‘’ Sanayiciler olarak atılım yapma zamanımız geldi. Artık başımızı öne eğme vakti değil, katma değer üretmenin zamanıdır’’ ifadeleriyle Adana’nın Ar-Ge atağına kalkacağını, yakın süreçte 15 Ar-Ge merkezi kurmak için de gerekli girişimleri sürdüreceğini ifade etmiştir.

Türkiye’de son dönemde teknolojik gelişimi yükseltmek adına verilen desteklerin artırıldığını söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, güçlü üretimin eskimiş ve geleneksel metotlarla yapılamayacağının açıklamasında bulundu. Sözlü, genç tasarımcılara Adana’da fırsat yaratıldığını belirterek; ‘’Bilişim çağına ayak uydurmak zorundayız. Bilişim ve internet dünyayı küçülttü. Bizler hem kent, hem de ülke ekonomisi için mücadele eden insanlar olarak inovasyon çerçevesinde daha fazla bir araya geleceğiz’’ dedi. Yerli üretim cesaretinin yükseltilmesi noktasında üreten şehirlerin öne çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan; ‘’ Sanayinin çıtası üreten şehirlerin belediye başkanlarının gayretleriyle de ihtiyaç duyulan seviyeye ulaştırılacaktır’’ şeklinde yorum yapmıştır.

Etkinliğe katılan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şahin Gök, Growfide Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Ünal, E-Glober’ Genel Müdürü Orkan Aytulun, T.C. İstanbul  Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, Chicago Türk Ticaret Merkezi Başkan Yardımcısı Vedat Matalon, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi Kadir Decdeli, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın plaket takdim edilmiştir. TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ ye desteklerinden ötürü plaket taktim etmiştir.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek ve davetliler, Ar-Ge firmalarınca açılan stantları da gezerek, ürünler hakkında bilgi almışlardır.

Etkinlik sunumlar ve fuayene alanında firma ziyareti ile devam edilmiştir.

 

DSC_0810 DSC_0872 DSC_0925 DSC_0951 IMG_8454 IMG_8513 IMG_8758 orhan hca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eklsers