1 – Ar-Ge Sanayi Buluşması ”Gaziantep”

Haziran 27, 2016

1.Ar-Ge Sanayi Buluşması Firma Bilgi Kataloğu;

Ar-Ge Sanayi Buluşması Bilgi Kataloğu

Basında 1. Ar-Ge Sanayi Buluşması “Gaziantep” Haberleri;

Ar-Ge Sanayi Buluşması ”Gaziantep” 

TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğü, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK), Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark işbirliğinde, Doğu Marmara, İzmir ve Gaziantep Bölgeleri Teknoparklarında yer alan girişimci Ar-Ge firmaları ile Gaziantep Bölgesi’ nde yer alan sanayicilerinin bir arada buluşturulması amacıyla 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde Türkiye’nin ilk ulusal Ar-Ge Sanayi Buluşması organizasyonu Gaziantep’te düzenlenmiştir.DSC_0023

Etkinliğe dair özet aşağıda yer almaktadır.

27 Nisan 2016

TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğü, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK), Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark işbirliğinde düzenlenen “Ar-Ge Sanayici Buluşması” nın açılışı Gaziantep Sanayi Odası’ nın Divan Otel de vermiş olduğu akşam yemeği organizasyonu ile başladı. Yemek davetine Teknokent ve firma temsilcileri katılmıştır.DSC_0375

28 Nisan 2016

TÜBİTAK Marmara Teknokent yürütücülüğünde düzenlenen Etkinliğin ikinci günü “Ar-Ge Sanayici Buluşması” gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan ÇÖMLEK’ in açılış konuşması ile başlayan etkinlik, sırası ile Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani KONUKOĞLU, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz COŞKUN ve DSC_0465TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN’ nin konuşmaları ile devam etti.

GSO Başkanı Sayın KONUKOĞLU açılışta yaptığı konuşmada; günümüz iş dünyasını derinden etkileyen kavramların başında değişimin geldiğine işaret ederek, rekabetin giderek keskinleştiği piyasalarda işletmelerin varlığını sürdürebilmesinin temel koşulunun değişim olgusunu iyi anlamak ve buna uygun stratejiler geliştirmek olduğunu söyledi. Sanayi işletmelerinin Ar-Ge ve inovasyon kültürünün altyapısını oluşturmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Konukoğlu, GSO olarak kent sanayisini Ar-Ge ve yenilikçiliğe dayalı bir konuma yükseltecek, global ölçekte rekabetçi yapıya kavuşturacak birçok projeyi hayata geçirmeye devam ettiklerini anlattı. Konukoğlu, bugün Türkiye’nin altıncı büyük ekonomisine sahip olan Gaziantep’in başarısında yürüttükleri projelerin önemli katkı sağladığını kaydetti. GSO Başkanı Konukoğlu, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için sanayiyi yüksek katma değerli ve ileri teknoloji ürünleri taşıması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
DSC_0435“Bunun için inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarını ticarete dönüştürmeliyiz ve bu kapsamda üniversite-sanayi işbirliğini sürekli geliştirmeliyiz. Türkiye’deki Ar-Ge harcamaları sürekli bir artış trendi izlemektedir. Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki oranı 10 yıl önce bindelik rakamlarla ifade edilirken, 2014 sonu itibariyle yüzde 1 oranını geçmiş ve 18,7 milyar TL’ye ulaşmıştır.

İnşallah bu oranı, gelişmiş ülkelerdeki yüzde 2-3 seviyelerine getireceğiz.”
Konukoğlu, hükumetin yeni çıkardığı Ar-Ge yasasını, rekabetçiliği yüksek bir ekonomi oluşturulması açısından çok olumlu bulduklarını sözlerine ekledi.
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif ERGİN ise konuşmasında; Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları oranı açısından Asya ülkelerini geçmek üzere olduğunu, ama hala bir Avrupa ve Uzakdoğu seviyesini yakalayamadığını belirtirken, ‘’Bunu yüzde 3’e çıkarma hedefimiz var. 2023 hedefleri içinde yüzde 3 olarak ayrılan Ar-Ge payının üçte ikisini de özel sektörün yapmasını istiyoruz’’ dedi.
Prof. Dr. Arif ERGİN, şunları kaydetti: “Ar-Ge, inovasyona yatırım yapmaya inanmamış akademi ve sanayi bu işe bu parayı yatırmaz. Sanayinin nihai hedefinin para kazanmak olduğuna inanmıyorum. Geçmişteki küresel krizler gösterdi ki, mühim olan hayatta kalabilmektir. Bunun en doğal gereklerinden birisi beslenmek ve onu enerjiye dönüştürmektir. İnovasyon, Ar-Ge, eğitim konuları bizi besleyecek ana kaynaklardır.’’ Ar-Ge harcaması içinde özel sektörün oranının yüzde 50,9 olduğunu bildiren Prof. Dr. Ergin, hedeflerine ulaşmak için TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırma çalışması başlattıklarına vurgu yaptı.DSC_0495
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz COŞKUN ise üniversite-sanayi işbirliğinin önemini vurguladığı konuşmasında, bilgiyi sermaye ile buluşturarak o dinamizm ile yeni ufuklara yelken açmak gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Coşkun, “Bilgiyi, ürün içine gömeceksiniz. Buna Ar-Ge deniyor. Bir ise 5, hatta 100 oluyor. Bilgiyi ürünün içine gömmediğimiz takdirde, global dünyada ekonomik olarak var olmamız mümkün değil. Biz 8 yıllık dönemde, sanayicilerimizle hep birlikte bilginin sanayi ile buluşması için gayret gösterdik. Bu anlamda Gaziantep, Türkiye’ye örnek olacak hamlelerde bulundu. Çok güzel işbirlikleri kurdu’’ ifadelerini kullandı.
Açılış programının ardından, TÜBİTAK Marmara Teknokent öncülüğünde Türkiye’de ilk kez bayanlara yönelik düzenlenen simülatörlü forklift operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan 30 kadına sertifikaları dağıtıldı.

DSC_0589DSC_0621
TÜBİTAK Marmara Teknokent’te yer alan ve Türkiye’nin ilk ve tek İş makinesi simülatörünü üreten SANLAB SİMULATÖR firması tarafından forklift eğitimi verilen Türk ve Suriyeli kadınlardan oluşan kursiyere sertifikaları; Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek ve Sanlab firması yetkilisi Salih Kükrek tarafından verildi.

DSC_0908GSO Başkanı Konukoğlu, kursu tamamlayan kadınların iş bulmaları için takipçi olacaklarını, Gaziantep’teki sanayicilerin yanlarına yerleştireceklerini belirtti. Daha sonra kursiyerler, Mavera Kongre ve Sanat Merkezi önünde forklift kullanarak, konuklara mini bir gösteri sundu. Ardından protokol üyeleri, teknokent firmalarının açtıkları stantları gezerek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Program; Gaziantepli sanayiciler ile programa katılan teknokentlerde faaliyet gösteren firmaların ikili görüşmesi ile devam etti.

Sanayicilerle teknolojik bilgi alışverişi yapılması, yeni işbirliği fırsatlarının araştırılması ve bölgede teknolojik değerlerin oluşturulması amaçlanan programa; TÜBİTAK Marmara Teknokent, Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark, Kocaeli Teknopark, Sakarya Teknokent, Düzce Teknopark, Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ULUTEK),  İstanbul Teknokent, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK),  Teknopark İstanbul ve Gaziantep Teknopark firmaları ve bu teknokentlerde faaliyet gösteren 55 firma katıldı.DSC_0997

 

Türkiye genelinde gerçekleştirilen etkinliğe, 10 Teknokent’ten 55 Ar-Ge firması ve  46 Gaziantepli yatırımcı katılmıştır. Etkinlikte, Gaziantep’in önde gelen sanayi kuruluşları ile katılımcılar biraraya getirilerek bir çok ikili görüşme gerçekleştirilmiş ve potansiyel iş birlikleri sağlanmıştır. Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) buluşmasının bir sonraki etabı Kayseri’de gerçekleştirilecektir.